Konferencja

Relacja z konferencji: http://www.stacjaislandia.pl/aktualnosci/islandia/relacje/islandia-nie-dla-wszystkich-relacja-z-konferencji-islandia-geografia-kultura-spoleczenstwo/

Ogólnopolska konferencja Islandia: Geografia. Kultura. Społeczeństwo

Zapraszamy na pierwszą w Polsce, całkowicie poświęconą tematyce Islandii ogólnopolską konferencję studencko-doktorancką organizowaną przez Studencki Klub Islandzki Uniwersytetu Warszawskiego!

Przez dwa dni będziecie Państwo mogli poznać ten piękny kraj i jego kulturę o wiele bliżej dzięki wystąpieniom młodych specjalistów i miłośników Islandii z całej Polski. Różnorodne referaty, podzielone na panele pozwalające na odkrycie wyspy na różnych płaszczyznach, dadzą okazję do wspólnej dyskusji i wymiany doświadczeń.

Wstęp wolny!

13128584_10207809955705085_2119883250_o

Szczegółowy program:

Czwartek 19.05Piątek 20.05

Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące: Sagi islandzkie – spotkanie z Jakubem Morawcem, Przemysławem Czarneckim i Anną Kaiper

Sagi islandzkie są wciąż mało znane polskiemu czytelnikowi. Te średniowieczne opowieści o dziejach pierwszych osadników na Islandii, początkach chrześcijaństwa oraz zwykłym, codziennym życiu Islandczyków, czytane są – w oryginale! – na wyspie do dziś.

W ubiegłym roku na rynku pojawiła się książka “Sagi islandzkie. Zarys dziejów literatury staronordyckiej”. Porozmawiamy z jej autorami o tym, co dokładnie wyczytać można dzisiaj w tych dawnych tekstach i ile jeszcze w Polsce nie wiemy o sagach islandzkich.

dr Jakub Morawiec – adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. W swych badaniach koncentruje się na dziejach Skandynawii we wczesnym średniowieczu i rozwoju średniowiecznej historiografii skandynawskiej. W szczególny sposób interesuje się skaldami islandzkimi, ich poezją oraz sagami na ich temat.

dr Przemysław Czarnecki – doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa skandynawskiego, norwegista i islandysta. Adiunkt w Zakładzie Języków Skandynawskich w Katedrze Skandynawistyki UAM. Tłumacz literatury islandzkiej, autor słowniczka islandzko-polskiego i polsko-islandzkiego.

Anna Kaiper – absolwentka Wydziału Historycznego UW, obecnie związana z Instytutem Historii PAN. Bada literaturę średniowiecznej Skandynawii, sagi, teksty historiograficzne, prawa thingowe. Zajmuje się problematyką toposów w sagach legendarnych i motywami łączącymi je z Europą Wschodnią.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/978662065545043/

Piszą o nas: Ultima Thule: Na krańcu świata, Stacja Islandia oraz Marchewkowa Skandynawia.

Call for papers [zakończone!]

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji poświęconej tematyce Islandii. Zaadresowana jest ona do studentów i doktorantów uczelni krajowych. W zależności od różnorodności nadesłanych abstraktów, konferencja podzielona będzie na nakreślone podczas rekrutacji bloki tematyczne, które poświęcone będą tematom z zakresu geografii, społeczeństwa, prawa, kultury i historii Islandii.

Konferencja naukowa będzie osią główną, której towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia w tym samym terminie. Organizatorzy chcieliby, aby nadać promocji kultury islandzkiej również mniej oficjalny ton poprzez zaproponowanie uczestnikom konferencji wzięcie udziału w warsztatach towarzyszących.

Podstawową ideą projektu jest zorganizowanie naukowego spotkania miłośników Islandii z całej Polski i umożliwienie im, a także publiczności, zapoznania się z wiadomościami o tym kraju. Referaty prelegentów zostaną wydane w publikacji pokonferencyjnej, która pozwoli na przekazanie wiedzy kolejnym osobom. Projekt ma też na celu promocję Islandii w Polsce, szczególnie wśród studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

Zgłoś się! Wyślij propozycję swojego tematu wraz z abstraktem (ok. 200 słów) do 30 marca 2016 roku pod adres islandia.kn@uw.edu.pl z dopiskiem KONFERENCJA.

Opłata konferencyjna wynosi 50 zł.

Patroni

konsulat

islandia4u_logo_black

Stacja Islandia

Islandia2016 logo

LOGO_Norden Centrum

12919142_418391631704244_1398643157_n

12746597_778309835635309_1228944597_n