Kultura

IMG_1227

Islandia jest daleko, więcej na niej gejzerów niż drzew i mniej ludzi niż owiec. Mitologia nordycka i etyka protestancka wraz z ludowymi wierzeniami i najnowszymi technologiami tworzą niepowtarzalny patchwork, równie zdumiewający, co krajobraz kształtowany przez cztery żywioły (wcale nie tylko przez ogień i wodę! – na Islandii wszak ciągle wieje wiatr, a geologia to oddzielny rozdział).

Tam uhonorowany literackim Noblem Halldór Laxness opisał swoją ojczyznę jako “sprzedaną wyspę” na początku jej powojennego romansu z Ameryką, który ostatnio skutkuje kryzysem ekonomicznym, przypominającym o historii długich stuleci islandzkiej biedy. Tam powstał zespół Sigúr Rós, melancholijny akcelerator energii, który nakręcił najdłuższy w historii, bo pełnometrażowy, teledysk (“Heima”). Tam Baltasar Kormákur stworzył dwie filmowe wizje najmniejszej i zarazem najdalej na północ wysuniętej stolicy świata: hedoni-komiczną w “101 Reykjavik” i krymino-genetyczną w “Bagnie”.

Zgadzamy się, że na odległej Islandii jest pusto i zimno, ale uważamy jednocześnie, że jest tam też (pomimo pustki i ziąbu – albo właśnie z ich powodu, zależnie od termicznego gustu) bardzo fajnieNajwiększa na świecie pusta lodówka sprzyja bowiem kreatywności, która – wierzymy – drzemie w każdym z nas. Pora wybudzić się z letargu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s