SKI o islandzkiej polityce

We wtorkowej (16.08.2016) audycji Polskiego Radia nasza członkini, ekspertka gospodarki i spraw zagranicznych Anna Patrycja Czepiel, interesująco opowiedziała o islandzkiej polityce i o tym, dlaczego aż 22 tys. mieszkańców kraju protestuje przeciwko rządowi. Skąd wynika społeczne rozczarowanie Islandczyków? Powodów należy szukać już od czasów kryzysu bankowo-finansowego w 2008 roku. Ostatnia afera Panama Papers tylko przelała czarę goryczy, doprowadzając do największych w historii kraju protestów – stwierdziła Patrycja. Teraz Islandię czekają w październiku przyspieszone wybory.

Islandczycy już od dawna mają władzom za złe lekceważące podejście. Na początek rząd, który miał być antidotum na problem sceny politycznej, wykazał się arogancją w 2009 r., kiedy po wyborach Partia Socjaldemokratyczna i ówczesna premier Jóhanna Sigurðardóttir przestała popierać partycypację obywateli i projekt tworzenia przez nich konstytucji. Ponadto nałożony został podatek energetyczny, który doprowadził do wielu zwolnień w energochłonnych firmach. Wybrana na nowo frakcja konserwatywna także rozczarowała Islandczyków – w kwestii referendum nt. wstąpienia do UE. Referendum w końcu nie odbyło się, a wniosek akcesyjny wycofano. Znów obywatele wyszli na ulice, bo nie pozwolono im wypowiedzieć własnego zdania. Nie zniesiono także podatku od energii elektrycznej, który miał być rozwiązaniem tymczasowym.

Faworytem w najbliższych wyborach jest świeżo powstała Partia Piratów (z poparciem sięgającym ponad 30%), która ma swoje odpowiedniki także w innych krajach. – To partia antysystemowa, jak Kukizowcy w Polsce czy tzw. ruch pięciu gwiazd we Włoszech – wyjaśnia Patrycja. – Te partie nie są  antysystemowe w kwestii polityki ekonomicznej, nie proponują zmian wolnorynkowych. Popierają ideę bezwarunkowego dochodu podstawowego dla każdego, czyli rozszerzenia opiekuńczości państwa. Ale są za to za demokracją bezpośrednią, aby obywatele brali udział w referendach i konsultacjach projektów prawnych. Postulatem islandzkiej PP (którą założyła w 2012 r. poetka Brigitta Jónsdóttir) jest zwiększenie transparentności procesów legislacyjnych i decyzyjnych – opowiedziała Patrycja. Transparentność,  która wydawać by się mogła oczywistym zjawiskiem w tak niewielkim kraju jak Islandia…

14034874_648719141945062_246325002626363847_n

Całej audycji można wysłuchać tutaj: http://www.polskieradio.pl/130/4428/Artykul/1655923/

Polecamy!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s