SKI w PR24

17 czerwca to bardzo ważna data w Islandii – tego dnia 1944 roku proklamowano Republikę Islandii, ostatecznie uniezależniając kraj od władzy Danii. Na cześć tego wydarzenia, co roku obchodzone jest święto narodowe – Dzień Niepodległości. I w tym dniu, po godzinie 7 rano, na antenie Polskiego Radia 24 o początkach Republiki Islandii opowiedziała członkini klubu Anna Patrycja Czepiel.
– Przez długi czas, bo już od XIV wieku, Islandia przynależała do Danii. W ich wspólnej historii bywało raz gorzej raz lepiej, np. okres reformacji do końca XIX wieku to czas mocnej kontroli nad Islandią, król Dani miał tam władzę absolutną. Potem, w 1918 r. podpisano akt o unii i oba kraje połączyła unia personalna, w ramach której Islandię uznano za suwerenne królestwo, jednak wciąż podlegające Danii w kwestii m.in. budżetu czy polityki zagranicznej. Po 25 latach w referendum wybrano całkowitą wolność.

– O mały włos a Islandia musiałaby z tym poczekać – dodała Ania. – Bo podczas II wojny światowej mocarstwa przestrzegały ją, by wstrzymała się do końca wojny, a jednak wyspa dopięła swego i ogłosiła niepodległość. Ten dzień, 17 czerwca, to także rocznica urodzin Jóna Sigurðssona, czyli przywódcy islandzkich dążeń niepodległościowych drugiej połowy XIX wieku. Dziś święto nazywane w Islandii Dniem Narodu (Lýðveldisdagurinn) to hucznie obchodzona data, zwłaszcza w stolicy kraju Reykjaviku.

Dodajmy, że świętowaniu sprzyja uznanie 17 czerwca dniem wolnym od pracy 😉

Flag_of_Iceland-710x434

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s