Uczta dla fanów kina islandzkiego!

Już za kilka dni rusza wielkie wydarzenie – przegląd twórczości jednego z najwspanialszych reżyserów islandzkich, Baltasara Kormákura w warszawskim kinie Iluzjon. Pokazane będą znane tytuły; część z nich zrecenzowaliśmy w dziale Film. A jeszcze w tym tygodniu obejrzeć będzie można islandzki film Metalówa w ramach Black Bear Filmwest w Kinotece!

Kino Islandii – przegląd twórczości Baltasara Kormákura
kino Iluzjon
11 – 19 grudnia 2014

Wesele-w-biala-noc

Baltasar Kormákur, to jeden z najwybitniejszych islandzkich reżyserów. Swoje pierwsze kroki w świecie filmu stawiał jako aktor i początkowo wcale nie marzył o tym, by stanąć za kamerą. Stworzył w kinie szereg ciekawych aktorskich kreacji, które przyniosły mu uznanie krytyki. Postanowił wtedy poszukać nowych wyzwań i spróbować swoich sił jako autor filmowy. Jego debiut reżyserski – „101 Reykjavik” okazał się światowym sukcesem i zdobył nagrodę na festiwalu filmowym w Toronto. Już w tym pierwszym obrazie widoczna jest niesamowita przenikliwość w tym jak reżyser przygląda się ludziom i światu, a także wyrazisty styl reżysera, który ugruntowały kolejne produkcje. Następne dzieła jego autorstwa takie jak: „Morze”, „Mała podróż do nieba”, przeszły niemal bez echa. Kolejny film – „Bagno” został dostrzeżony przez recenzentów i przyniósł Kormákurowi zwycięstwo na festiwalu w Karlovych Varach. Reżyser z dużą dozą sympatii traktuje  ekscentryków. W jego twórczości przewijają się też całe rzesze nietuzinkowych postaci takich jak: Hlynur („101 Reykjavik”) czy też, Gulli z obecnego niedawno na polskich ekranach, filmu – „Na głębinie”. Od 11 do 19 grudnia zapraszamy do Iluzjonu na retrospektywę Baltasara Kormákura, na którą, złoży się sześć dzieł reżysera. Oprócz wspomnianych tytułów zobaczymy także znakomity film – „Wesele w białą noc”.

PLAN PROJEKCJI:

  • 11 XII (mcz); godz.: 20.15    101 Reykjavik reż. Baltasar Kormákur, Islandia 2000 92’
  • 12 XII (s); godz.: 20.15         Wesele w białą noc (Brúdguminn) reż. Baltasar Kormákur, Islandia 2008 96’
  • 14 XII (mcz); godz.: 20.30    Mała podróż do nieba (A Little Trip to Heaven) reż. Baltasar Kormákur, Islandia/USA 2005 85’
  • 15 XII (s); godz.: 20.00         Na głębinie (Djúpid) reż. Baltasar Kormákur, Islandia 2012 93’
  • 16 XII (mcz); godz.: 17.45    Morze (Hafid) reż. Baltasar Kormákur, Islandia 2002 109’
  • 19 XII (mcz); godz.: 20.15    Bagno (Mýrin) reż. Baltasar Kormákur, Islandia 2006 93’

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 15- 17 zł

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

Black Bear Filmfest
Kinoteka
5 – 11 grudnia 2014

WEB_METALHEAD_II

Metalówa (MÁLMHAUS), Islandia 2013, 97′, reż. Ragnar Bragason
7 grudnia godz. 15:00

Młodzieńczy bunt podsycany muzyką Black Sabbath i Iron Maiden  – czy można wyobrazić sobie mieszankę bardziej wybuchową? Buntowniczką jest nastoletnia Hera  Karlsdottir, która żałobę po bracie zagłusza heavy metalem  , a zrezygnowane oblicze  zakrywa demonicznym makijażem i spływającymi na policzki  włosami. Poczucie pustki kieruje Herę na przystanek autobusowy, na którym siedzi codziennie ze spakowanym plecakiem. Trudno jednak kupić bilet w jedną stronę, gdy skórzana kurtka po bracie ciąży na plecach przypominając dziewczynie, że musi jeszcze zagrać gitarową solówkę nad jego grobem. „Metalówa” to historia o dojrzewaniu, ukazująca nietypowe spojrzenie na proces kształtowania się osobowości,  a także na bunt, który z siły destrukcyjnej zamienia się w styl życia. Czy możliwe jest wyjście poza ramy poglądów małomiasteczkowej społeczności? Czy śniegi islandzkiej farmy stopnieją pod glanami głównej bohaterki?

Informacje o biletach czytaj na stronie festiwalu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s